Život tančí mezi stromy a létá nad městy... s lidmi míjí se.

Báje

7. dubna 2011 v 16:36 | Ann~e
Řecké báje jse měla ráda už odmalička. Možná proto, že šlo o příběhy z úplně jiných krajů, které se mi navíc dobře četly. Kdykoliv jsem přečetla jeden příběh, musela jse přečíst i ten další.
České báje a pověsi zánam hlavně z vyprávění, ačkoliv jsem je už i četla. Neuchvátily mne zdaleka tak, jako báje Řecké, možná proto, že mi připomínaly poněkud nevydařené pohádky.


Na řeckých bájích je hodně vidět, že je nepsal jeden člověk, že byly vytvářeny postupně tak, jak plynul čas. Ze začátku lidem stačilo vysvětlit to, kde se tu vůbec vzal tenhle svět, ale postupem času je začaly zajímat čímdáltím větší "malichernosti". Jako příklad nám poslouží příběhy o tom, jak vznikly lidé. Na úplném začátku knihy se praví, že tu lidé byli relativně těsně po vzniku země, ale podle báje jiné lidé přišli až velmi dlouhou dobu poté, co vznikl svět, rostliny, zvířata a bozi.
České báje a pověsti také určitě nesepsal jediný člověk, jenže u českých to nevadí zdaleka tak, jako u těch řeckých. Hlavně proto, že každá jedna báje z českých bají vypráví svůj vlastní příběh a ani moc nezáleží na tom, jestli vám budu dřív vyprávět pověst o Libuši a nebo tu o Šemíkovi, pochopíš ji vždy.

Řecké báje jsou hodně založené na náboženství, nenajdeš snad jedinou báji, ve které by nevystupoval bůh. Vždy sehraje v příběhu aspoň nějakou malou roli, a ačkoliv není vždy tou nejpodstatnější, bez něj by se celý příběh neobešel.

Naopak v českých bájích se bůh prakticky neobjevuje. Bude to mimojiné způsobeno i tím, že je sám, za to řeckých bohů je mnoho. Když už se bůh v české báji objeví, pak jen v modlitbách či písních, nikdy ne však jako osoba. V řeckých bájích je jisté, že bůh je osoba, míváš tam i její popis. V českých bájích tomu ale tak není. U nás by bohem klidně mohla být rostlina či kámen, nebo možná jen síla, která nám pomáha v nejtěžších chvílích. a to, myslím si, je hlavním důvodem toho, proč v našich bájích bůh téměř nevystupuje.

Hrdinové v bájích řeckých bývají silní a udatní muži, tak jako v mnohých dalších příbězích. Naproti tomu v bájích českých může být tím hrdinou úplně kdokoliv. Vlastně v českých bájích hlavní postava nemusí vykonat ani žádný hrdinský skutek, a proto se tím hlavnímhrdinou může stát i zcela obyčejný člověk.

Báje řecké jsoou možná v mnohých ohledech zajímavější, než ty české, jenže ty české jsou zase daleko věrohodnější. Říká se, že v pověstech je narozdíl od pohádek něco pravdy a měla-li bych říct, jestli je jí víc v těch českých a neb řeckých, řekla bych české. Kromě toho jsou ty česká i o dost milejší, když se to ta k vezme. Protoože každému z nás dávají naději, že možná jednou budeme také takovými hrdiny.

Nakonec jsem to íkala úplně jinak, ale to neřešte :D Taky už se chystá první "díl" Oblíbenců, tak uvidíme :-)
 


Komentáře

1 maybe-strange maybe-strange | Web | 8. dubna 2011 v 14:54 | Reagovat

Báje jsou zajímavé, ne že bych  je neměla ráda, ale moc je nečtu.

2 Borůvková Borůvková | Web | 13. dubna 2011 v 15:59 | Reagovat

Řecké báje miluji, české jsou na druhé příčce..;)) :)
Dobrý článek. :)

3 ka. ka. | Web | 20. dubna 2011 v 16:43 | Reagovat

ahoj ani!:))
po dlouhe dobe se vracim zoet do sluzby. mas to tu hezky predelane!:D
gzaa,jak se mas?))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.